fbpx

Gościniec Morawski stara morawa 13, 57-550 stronie śląskie

facebook

Noclegi Jaskinia Niedźwiedzia: Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie uważana jest przez wiele osób najpiękniejszą jaskinią w Polsce. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu to jednak z najdłuższych i najgłębszych polskich jaskiń. To idealne miejsce do rodzinnego zwiedzania, ponieważ zarówno dorośli, jak i dzieci spędzą tutaj miło czas. Jeśli zatem planujesz wyjazd w Sudety, warto rozważyć możliwość zarezerwowania noclegów przy Jaskini Niedźwiedziej i zwiedzić to niezwykle urokliwe miejsce.

Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta zupełnie przypadkowo podczas prac przy wydobywaniu marmuru. To wtedy właśnie odnaleziono tam bardzo stare kości prehistorycznych zwierząt. Były to przede wszystkim kości niedźwiedzi jaskiniowych, ale również inne zwierzęta, których modele w skali 1:1 można oglądać podczas zwiedzania jaskini.

Bardzo atrakcyjne jest już samo dojście do jaskini, które wiedzie drogą przez las wzdłuż malowniczego strumienia. Wewnątrz zachwyci nas szata naciekowa, która powstawała na ścianach jaskini poprzez osadzanie się węglanu wapnia w postaci kalcytu. W taki oto sposób powstały fantastyczne formy, które możemy obecnie podziwiać. Jeśli wybierasz się tam wraz z dziećmi, zapewnisz im fascynującą “lekcję” geografii! Na własne oczy zobaczą tutaj zwisające ze stropu sople, czyli stalaktyty i stalagmity. Piękno różnorodnych nacieków zostało podkreślone przez odpowiednio zainstalowane oświetlenie.

Jak zaplanować zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej?

Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej należy zaplanować od biletów. W sezonie turystycznym warto pomyśleć o nich wcześniej i dokonać rezerwacji przez internet. Bez wcześniejszej rezerwacji również można kupić bilety przed wejściem, ale czasami może ich zabraknąć z powodu bardzo wielu zainteresowanych (w trosce o jaskinię ustalono dzienny limit liczby zwiedzających). Warto więc przygotować się wcześniej. Co więcej, po tzw. sezonie turystycznym jaskinia jest przez kilka tygodni zamknięta w celu regeneracji wewnętrznego środowiska.

Do jaskini warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę i długie spodnie, ponieważ w jej wnętrzu panuje chłód. Sama trasa jest dość łatwa do pokonania, nie trzeba nigdzie się przeciskać czy czołgać, dlatego z powodzeniem można wybrać się tam z małymi dziećmi.