fbpx

Gościniec Morawski stara morawa 13, 57-550 stronie śląskie

facebook

Wypoczynek w górach Sudety: Co warto odwiedzić w Sudetach: Zamki

Sudety to jedne z najstarszych gór w Polsce. Każdego roku odwiedzane są przez wielu turystów, którzy chcą aktywnie spędzić czas w otoczeniu przyrody. Oprócz malowniczego, urozmaiconego krajobrazu warto zwrócić uwagę również na inne atrakcje, takie jak m.in. zamki, których jest bardzo wiele w tym regionie i zachwycają swoją unikalnością oraz ciekawą historią. Wypoczynek w górach Sudetach może być więc niezwykle urozmaicony i pełen różnorodnych atrakcji.

Zamki w Sudetach, które warto odwiedzić

  • Zamek Książ – to bardzo duża budowla, łącząca w sobie różne style, począwszy od gotyku po nurty z początku XX wieku. Zamek ten wyróżnia się bardzo dużą liczbą pomieszczeń, których jest tutaj ponad 400! Początki zamku sięgają roku 1288. Przez wieki zamek był rozbudowany, ale i niszczony, przechodził w ręce różnych właścicieli itd. Jego historia oraz architektura robią wrażenie. Szczególnie okazale wygląda barokowa sala Maksymiliana z lustrami, kominkami i wielkimi oknami. Inną tutejszą atrakcją jest wieża zamkowa z pięknym widokiem na Sudety Środkowe i Przedgórze Sudeckie z masywem Ślęży.
  • Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim – znajduje się na szczycie wzgórza Choina na terenie rezerwatu przyrody. Jest to piastowska warownia, która stała tutaj już w XIII wieku. Współcześnie możemy podziwiać tutaj część pomieszczeń, budynek bramy z pięknymi sgraffitami i dziedziniec z armatą i lipą sądową, pod którą – zgodnie z podaniami – pan zamku sądził swoich poddanych. Obecnie Zamek Grodno wykorzystywany jest głównie do celów turystycznych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim niewielkie muzeum, w którym można obejrzeć eksponaty z różnych okresów.
  • Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim – określany jest mianem turystycznego cudu w Sudetach. Jest architektoniczną perłą na skalę europejską. Zamek wraz ze 120-hektarowym parkiem powstał w XIX wieku. Historia zamku jest bardzo fascynująca, a zbudowała go Marianna Orańska, księżniczka niderlandzka. Od tamtego czasu, na przestrzeni wieków, budowla zmieniła się, ale współcześnie została odremontowana i można podziwiać książęce włości wraz z przewodnikiem.