fbpx

Gościniec Morawski stara morawa 13, 57-550 stronie śląskie

facebook

Jakie trasy można zobaczyć w Jaskini Niedźwiedziej?

jaskinia niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest znana nie tylko wśród turystów w Polsce, ale i za granicą. Nie dzieje się tak bez powodu. Jest to bowiem najdłuższa jaskinia w Sudetach i jedna z najgłębszych w Polsce. Jej głębokość wynosi około 100 m, a łączna długość wszystkich sal i korytarzy to 5 km. Jaskinia posiada 3 poziomy. Poziom górny zachował się jedynie szczątkowo, poziomem środkowym biegnie atrakcyjna trasa turystyczna, natomiast poziom najgłębszy jest niedostępny dla zwiedzających.

Trochę historii

Podziemny system jaskiniowy zaczął powstawać około 28 milionów lat temu. Przez kolejne miliony lat wody powierzchniowe rzeźbiły korytarze, sale i kominy. Podczas okresów zlodowaceń w jaskini tworzyły się namuliska pełne szczątków żyjących wówczas zwierząt. Szczątki należały w dużej mierze do niedźwiedzia jaskiniowego – stąd nazwa jaskini.

Odwiedzających jaskinię turystów zachwycają przede wszystkim liczne formy kalcytowe o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach – stalaktyty, stalagmity i stalagnaty.

Trasa turystyczna w Jaskini Niedźwiedziej

Trasa turystyczna o długości 300 m prowadzi wygodnym chodnikiem i jest dobrze oświetlona. Jaskinia Niedźwiedzia, jako jedyna w Polsce, pozostaje dostępna dla niepełnosprawnych. Jedną z ciekawszych atrakcji jest możliwość zobaczenia szkieletu niedźwiedzia jaskiniowego, który wysokością przewyższał nawet dzisiejszego niedźwiedzia gryźli i ważył do 900 kg.

Podczas zwiedzania jaskini turyści mogą oglądać liczne  i cieszące oko formy kalcytowe oraz szkielety. W Sali Pałacowej od niedawna prezentowany jest spektakl światła i dźwięku.

Trasa ekstremalna w Jaskini Niedźwiedziej

W Jaskini Niedźwiedziej znajduje się jedyna  w Polsce trasa ekstremalna. Pod opieką członków sekcji speleologicznej osoby chętne schodzą do najniższej partii jaskini. Wyposażone w kaski, kombinezony i oświetlenie oglądają fascynujące szczegóły, niedostępne na trasie turystycznej. Taka wyprawa to nieco wspinaczki i próbowania własnych sił w zaciskach.

Noclegi koło Jaskini Niedźwiedziej

Nieopodal Jaskini Niedźwiedziej dostępne są pensjonaty, hotele i pokoje gościnne. Po dniu pełnym wrażeń warto skorzystać z ich bogatej oferty.